РЕСПУБЛИКА ЯШЬТӘШЕ. ЗАРИФУЛЛИН НУРУЛЛА ЗАРИФУЛЛА УЛЫ

2020 елның 6 августы, пәнҗешәмбе

1920 елда ТР Бондюг районы Песәй авылында туган. 1940 елда Бондюг район хәрби комиссариаты тарафыннан мобилизацияләнә. Сержант, 76 чик буе отряды; 40 укчы Амур полкы, 102 укчы дивизиясе; дөрес, 76нчы орудие, беренче Белорус фронты.

Кызыл Байрак ордены (11.09.1944 ел), икенче дәрәҗә Ватан сугышы (1985 ел), «Батырлык өчен» (1943 ел), «Германияне җиңгән өчен» медальләре, юбилей медальләре белән бүләкләнгән.

Бүләкләү кәгазеннән: "76-мм орудие Наводчикы сержант Зарифулин немец оборонасы өзелгәндә Бобруй юнәлешендә укчы бүлекчәләрнең хәрби тәртипләрендә хәрәкәт итеп, 4 пулемет ноктасын юкка чыгарды, бер немец коралының утын сүндерде, бер өлешен немец солдатларын җимерде һәм бер өлешен җимерде.

26.6.1944 г. батарея составында Анюжино авылын азат итүдә катнаша, анда немец илбасарлары белән кыска сугышта 20 немец солдатын юк итә.

Китүче дошманның эзәрлекләвен дәвам итеп, үз коралын тартуга тагып, Ура тавышлары белән галопада Поболово авылын саклаучы дошманның тылына өзелә, анда немецларның паника тудырып, азык-төлек складлары булган Поболово авылын аерым югалтуларсыз яулап алырга ярдәм итә.

Поболово авылы өчен көрәштә исәп-хисап белән. 15 немецка кадәр атып үтерелә, 54 кеше әсирлеккә алына, шулай ук 2 авызлы миномет, 4 пулемет һәм берничә винтовка эләктерелә.

Белосток өлкәсенең Страбля авылы тирәсендә ут үз орудие подавил ут бер немец пушку, ул алып барды ут буенча безнең пехоте. Кызыл Байрак ордены хөкүмәт бүләгенә лаек".

1945 елда демобилизацияләнә. Шофер булып эшли.

1992 елда вафат була, Песәй авылында җирләнә.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: