Татарстанда җир законнарын бозуның 500дән артык очрагы ачыкланган

2023 елның 7 феврале, сишәмбе

2022 ел нәтиҗәләре буенча дәүләт җир инспекторлары 575 тикшерү уздырган, аларның нәтиҗәләре буенча җир законнарын бозуның 560 очрагы ачыкланган, шуңа бәйле рәвештә хокук бозуларны бетерү турында 528 күрсәтмә бирелгән, шулай ук 5 млн сумнан артык штраф салынган.

Узган елда Казанда 170ләп җир законнарын бозу очрагы ачыкланган. Муниципаль районнар арасында иң күп хокук бозулар Түбән Кама (28), Лениногорск (27), Актаныш (26), Биектау (25), Нурлат (23), Тукай (22), шулай ук Зәй (21) һәм Питрәч (21) муниципаль районнарында ачыкланган.

Хокук бозуларның характеры турында сөйләсәк, кагыйдә буларак, җирләрне документсыз файдалануга (җирләрне үз белдеге белән алу) – 84%, икенче урында җирдән максатсыз файдалану (12%), аннары күрсәтмәләрне үтәмәүгә (2%) һәм штрафларны түләмәүгә (2%) тигез өлеш туры килә.

"Күчемсез милеккә хокукларны дөрес һәм вакытында рәсмиләштерү милекчеләргә үз мөлкәтләре белән тулысынча эш итәргә, үзләрен мошенниклыктан сакларга һәм җир бәхәсләре вакытында үзләрен якларга мөмкинлек бирәчәк", - дип билгеләп үтте Росреестрның республика буенча идарәсе җитәкчесе Азат Җаббаров.

Игътибар

Әгәр гражданин җир законнары өлкәсендә аның хокуклары бозылган дип санаса, ул Росреестрның Татарстан Республикасы буенча идарәсенә Казан ш., Авангард ур., 74 йорт, 7 нче подъезд адресы буенча мөрәҗәгать итә ала. Территориаль бүлекләрнең адреслары һәм телефоннары белән ведомствоның рәсми сайтында танышырга мөмкин rosreestr.tatarstan.ru «Идарә турында» бүлегендә - «Структура» - «Территориаль бүлекләр". Шулай ук гражданнар өчен кире элемтә платформасы (КЭП) эшли, ул форма аша дәүләт хезмәтләре порталында, шулай ук Росреестр сайтларында мөрәҗәгатьләрне җибәрергә һәм оператив рәвештә җавап алырга мөмкинлек бирә.

Моның өчен:

- «Дәүләт хезмәтләре " баннерына басыгыз. "Без бергә карар кабул итәбез»;

- мөрәҗәгатьнең асылын тасвирлау һәм теманы сайлау;

- РФ Дәүләт хезмәтләре порталында авторизацияләнергә һәм адресатка мөрәҗәгать җибәрергә.

Мөһим! Татарстан Росреестрына мөрәҗәгатьләр (гаризалар) биргәндә гариза бирүче шәхесен раслаучы документын күрсәтергә тиеш. Гражданнар мөрәҗәгатьләрен карау тәртибен җайга сала торган әлеге шарт аноним мөрәҗәгатьләрне, дөрес булмаган яки белә торып ялган белешмәләр булган гаризаларны минимальләштерүгә юнәлдерелгән.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: