2024 елның 29 марты, җомга

Уңышлы профилактика контроль-касса техникасын куллану тәртибен үтәүне гомуми контрольдә тоту кирәклеген киметә.

Җәмәгать туклануы хезмәтләрен намуссыз тәкъдим итү очраклары арту, шулай ук клиентларның касса чекларын алмау очраклары арту сәбәпле, Россия Федерациясе территориясендә оешмалар һәм шәхси эшмәкәрләр контроль-касса техникасын гына түгел, касса чекларын да бирергә тиеш, дип искәртә Татарстан Республикасы буенча 9 нчы Россия Федераль салым хезмәте.

Хисаплау вакытында кулланучы касса чегын яки кәгазьдә катгый хисап бланкын бирергә тиеш. Әгәр сатып алучы (клиент) исәп-хисап вакытына кадәр телефон номерын яки электрон почта адресын биргән булса, касса чегын яки катгый хисап бланкын аңа электрон формада җибәрергә кирәк.

Шуны да истә тотарга кирәк: контроль-касса техникасын куллану турында Россия Федерациясе законнарын бозган өчен административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 14.5 статьясында административ җаваплылык каралган. Аерым алганда, административ штраф салына: вазифаи затларга кассаны кулланмыйча исәп - хисап суммасының 1/4-1/2 өлеше, әмма 10 мең сумнан ким түгел; юридик затларга кассаны кулланмыйча исәп-хисап суммасының 3/4 өлеше, әмма 30 мең сумнан ким түгел.

Салым органнары кулланучыларны сатып алу вакытында касса чегы бирелмәүнең бер генә очрагын да игътибарсыз калдырмаска чакыра. Хәзерге технологияләр смартфон ярдәмендә бирелгән чекның дөреслеген һәм чынлыгын тиз һәм уңайлы тикшерергә, шулай ук салым органына ачыкланган бозуга шикаять җибәрергә мөмкинлек бирә: «Россия Федераль салым хезмәтенә мөрәҗәгать итәргә» сервисы аша яки «чекларны тикшерү»мобиль кушымтасы аша.

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: